21.10.2017 - Прва награда на натпревар за роботика за тетовски ученикМарио Бојаровски, ученик на Средното стручно училиште "Моша Пијаде" Тетово освои прво место на интернационален натпревар за роботика Робомак 2017. Тој беше еден од 50 - те домашни и 30 - странски учесници кои по 6 дневната работилница за роботика ги одмерија силите во финален натпревар. Тимот на Марио беше распределен да изработи програма со која мал робот минува низ лавиринт за најкусо време.


На натпреварот за роботика Робомак 2017 годинава по 8 пат се одржа во просториите Факултетот за електротехника и информациски технолигии во Скопје, Средното стручно училиште "Моша Пијаде" Тетово учествува по 5 пат. Натпреварот е одлична можност за проверка колку учениците кои матурираат во училиштето се конкурентни во се подинамичниот свет на дигиталната технологија и вештачка интелегенција - вели професорот Небојша Трпковски.


И минатата година училиштето "Моша Пијаде" Тетово на интернационален натпревар за роботика Робомак освои прво место кога учествуваше во категоријата сумо во која два робота се борат помеѓу себе со цел едниот да биде исфрлен од рингот.

Целта на одржувањето на интернационалниот натпревар и работилница за роботика - РобоМац, е популаризација на роботиката и вештачката интелигенција меѓу студентите од Македонија и Европа преку практична работа од областа на роботиката и вештачка интелигенција и меѓусебна размена на знаења и искуства од оваа област помеѓу домашните и странските учесници

Наташа Петровска


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.