18.10.2017 - Денес стартуваше вакцинацијата против грип

Започна сезонската имунизација на населението против вирусот на грип. Во Гостивар и во Тетово вакцинацијата се спроведува во службите на Центарот за јавно здравје. Таму утрово најбројни беа граѓаните од постарата генерација кои секоја година примаат вакцина за да се заштитат од грип.

Лекарите ја препорачуваат вакцината како најефикасна заштита од грипот, особено за ризичните групи кај кои вирусот може да предизвика посериозни здравствени проблеми.

Што се однесува до вакцинирање на најмладата популација, тоа може да се изведе само доколку е неопходно и по консултација со предијатар.

Имунизацијата на населението од гостиварскиот регион годинава ќе се спроведе со 1.200 дози на вакцина против грип. Вакцината чини 400 денари, пари кои граѓаните ги даваат од свој џеб.


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.