09.10.2017 - Општествено одговорни компании - акции за клима e насловот на тркалезната маса која денеска се организираше во Тетово.

Ниската еколошка свест, несоодветно трошење на еколошките такси и голема бирократија за отпочнување на еколошки бизниси. Ова се главните фактори кои Македонија ја дефинираат како земја која не работи многу на заштита на животната средина, што влијае на климатските промени, велат од невладината Еко Свест, која учествуваше на тркалезната маса Општествено одговорни компании - акции за клима.

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, ја потврди ваквата состојба. Рече дека институциите работат на воспоставување на систем за поголема контрола на трошењето на парите собрани од еколошките такси.

На тркалезната маса беше посочено дека климатските промени, Македонија веќе подолг период ги чуствува со големи последици и човечки жртви. Поплавите, ерозиите на земјата се резултат на промена на климата. Сето тоа може да се спречи, ако институициите фирмите и неваладините, заеаднички работат на проекти од областа на заштита на животната средина.


 
     


 
 
21.10.2017 - Прва награда на натпревар за роботика за тетовски ученик

21.10.2017 - 29 годишно лице исчезнало по пристигнувањето на аеродром

19.10.2017 - ТВ Кисс е најгледана од медиумите кои емитуваат програма на македонски јазик во полошко

19.10.2017 - 525 евра за основните потреби за едно семејство во текот на месецот, објави Сојузот на синдикати на Македонија

19.10.2017 - Пожар во викендичка во село Једоарце и две кражби бележи денешниот полициски билтен

18.10.2017 - Денес стартуваше вакцинацијата против грип

18.10.2017 - Објавени се податоците за бројот на советници кои партиите ќе ги имаат во Советите на општините

18.10.2017 - Полициски билтен

18.10.2017 - Пребрзо возење најчеста причина за сообраќајки годинава

17.10.2017 - Украдено возило на гостиварец и сообраќајна незгода бележи денешниот полициски билтен

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.