09.10.2017 - Апел на СВР Тетово до возачите

Наглото опаѓање на температурите, особено во раните утрински и доцните вечерни часови, како и повремената магла на поширокото тетовско-гостиварско подрачје, покрај другото, уште повеќе ја наметна потребата од внимателно возење и прилагодување на брзината според условите на коловозот. Зашто, токму поради неприлагодена брзина, влажен и лизгав коловоз и непочитување на сообраќајните знаци деновиве се случија десетина сообраќајни несреќи со телесни и тешки повреди и со значителна материјална штета.
Поради тоа, Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до возачите и посебно до оние со помало искуство, непотребно да не брзаат и доследно да се придржуваат на ограничувањето на брзината, да не престигнуваат на недозволени места и да избегнуваат конзумирање алкохолни пијалаци, секогаш кога се или планираат да бидат зад волан. Во спротивно, на „пребрзите“ возачи ќе им се изготвуваат поднесоци и ќе се соочат со глоба која се движи од 10 до 400 евра во денарска противвредност, зависно од тоа - колку и каде ја пречекориле дозволената брзина, но и со времена мерка-одземање на возачката дозвола од 3 до 12 месеци.
Законски предвидената глоба за непрописно престигнување,пак, изнесува од 20 до 300 евра со времена мерка, исто така, од 3 до 12 месеци. Возачите кои ќе ги управуваат своите возила под дејство на алкохол ги очекува глоба од 200 до 375 евра во денарска противвредност и времено одземање на дозволата во траење од една година. Секторот за внатрешни работи Тетово, исто така, препорачува возачите кои ќе сообраќаат по долината на Радика да внимаваат на одрони од камења, кои обично се случуваат по побилни дождови и позначителни температурни разлики.Наташа Петровска


 
     


 
 
21.10.2017 - Прва награда на натпревар за роботика за тетовски ученик

21.10.2017 - 29 годишно лице исчезнало по пристигнувањето на аеродром

19.10.2017 - ТВ Кисс е најгледана од медиумите кои емитуваат програма на македонски јазик во полошко

19.10.2017 - 525 евра за основните потреби за едно семејство во текот на месецот, објави Сојузот на синдикати на Македонија

19.10.2017 - Пожар во викендичка во село Једоарце и две кражби бележи денешниот полициски билтен

18.10.2017 - Денес стартуваше вакцинацијата против грип

18.10.2017 - Објавени се податоците за бројот на советници кои партиите ќе ги имаат во Советите на општините

18.10.2017 - Полициски билтен

18.10.2017 - Пребрзо возење најчеста причина за сообраќајки годинава

17.10.2017 - Украдено возило на гостиварец и сообраќајна незгода бележи денешниот полициски билтен

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.