07.10.2017 - Промоција на најновата стихозбирка насловена Средба со времето од авторот Борис Момировски Лешанин

Стихозбирката со наслов Средба со времето на професорот Борис Момировски Лешанин претставува емотивна врска на авторот кон Лешок и почит кон православните вредности. Тие работи да се кажат преку поезија треба навистина голем талент, рече на промоцијата, промоторот отец Александар Стојановски.

Стихови од новото дело на Лешанин читаа промоторот отец Стојановски и поетесата Славица Дабевска Кировска.

Авторот Борис Момировски Лешанин пред присутните на промоцијата ги истакна и мотивите да ја создаде оваа стихозбирка.

Момировски е роден 1941 година во Лешок, а високо образование филозовски факултет има на универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје. Целиот свој работен век го поминува во тетовската гимназија. Автор е на голем број книги, научно трудови и учебници.


 
     


 
 
21.10.2017 - Прва награда на натпревар за роботика за тетовски ученик

21.10.2017 - 29 годишно лице исчезнало по пристигнувањето на аеродром

19.10.2017 - ТВ Кисс е најгледана од медиумите кои емитуваат програма на македонски јазик во полошко

19.10.2017 - 525 евра за основните потреби за едно семејство во текот на месецот, објави Сојузот на синдикати на Македонија

19.10.2017 - Пожар во викендичка во село Једоарце и две кражби бележи денешниот полициски билтен

18.10.2017 - Денес стартуваше вакцинацијата против грип

18.10.2017 - Објавени се податоците за бројот на советници кои партиите ќе ги имаат во Советите на општините

18.10.2017 - Полициски билтен

18.10.2017 - Пребрзо возење најчеста причина за сообраќајки годинава

17.10.2017 - Украдено возило на гостиварец и сообраќајна незгода бележи денешниот полициски билтен

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.