07.10.2017 - Падна првиот снег на планинитеПрвиот снег падна утрово на планините во Македонија. Снежна покривка од околу 1 сантиметар се формира на скијачките центри Попова Шапка и Маврово. Инаку, денеска времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и над 20 литри на метар квадратен, претежно во западните делови. На планините над 1500 м.н.в. ќе има и врнежи од снег. Ќе дува умерен повремено засилен северозападен ветер, на моменти до 70 км/ч.
Како што информираа од Управата за хидрометеоролошки работи утринските температури беа релативно ниски односно во Маврово измерена е температура од еден степен под нулата, а во Тетово 4 степени. Врнежите во запаадните делови од земјава беа пообилни 15 литри на метар квадратен наврна во Маврово, а 22 литри на метар квадратен во Тетово.
Во повисоките предели на делови од Србија и Босна и Херцеговина од ноќеска паѓа снег, кој предизвикува проблеми во нормалното одвивање на сообраќајот. Во останатите делови на Балканот преовладува претежно дождливо време
Како што најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи , од недела следува период на стабилно и суво време со постепен пораст на дневната температура.


Наташа Петровска
.

 
     


 
 
21.10.2017 - Прва награда на натпревар за роботика за тетовски ученик

21.10.2017 - 29 годишно лице исчезнало по пристигнувањето на аеродром

19.10.2017 - ТВ Кисс е најгледана од медиумите кои емитуваат програма на македонски јазик во полошко

19.10.2017 - 525 евра за основните потреби за едно семејство во текот на месецот, објави Сојузот на синдикати на Македонија

19.10.2017 - Пожар во викендичка во село Једоарце и две кражби бележи денешниот полициски билтен

18.10.2017 - Денес стартуваше вакцинацијата против грип

18.10.2017 - Објавени се податоците за бројот на советници кои партиите ќе ги имаат во Советите на општините

18.10.2017 - Полициски билтен

18.10.2017 - Пребрзо возење најчеста причина за сообраќајки годинава

17.10.2017 - Украдено возило на гостиварец и сообраќајна незгода бележи денешниот полициски билтен

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.