10.08.2017 - За 280 деца е надминат капацитетот на објектите на градинката Младост во Тетово од мајскиот уписен рок до сега

Цело лето објектите на градинката Младост во Тетово згрижуваа деца, сега веќе се подготвени со полн капацитет да почнат со работа од први септември како и останатите образовни институции. Со дозвола на Советот на општина Тетово веќе е надминат дозволениот број на запишани деца, а се очекува дека во втората половина на месецов интересот ќе биде поголем. Предност на згрижување ќе имаат децата со целодневен престо.

На објектот Поток ќе се прават поголеми реконструктивни зафати поради што децата од тука ќе бидат префрлени во објектот кај Спортски центар. Со цел подобрување на условите во градинките, на нив се работело цело лето.

И понатаму ќе функционира таканаречената меѓу смена за родителите чии деца имаат потреба од престој во градинка од 10 до 19 часот.

Капацитетот на сите објекти на градинката Младост е околу 500 деца а до сега се запишани околу 800, заедно со децата од Центрите за ран детски развој бројката достигнува до 1080 деца.

Соња Стрезовски


 
     


 
 
20.08.2017 - Проблемот со дивата депонија ги мачи тетовци цели 15 години

17.08.2017 - 5 повредени лица е билансот на две сообраќајни незгоди случени во текот на вчерашниот ден

17.08.2017 - Додека снаата била во бањата кратци украле златен накит вреден речиси 37 000 евра во куќа во Боговиње

17.08.2017 - Полицијата ќе ги отстранува хаварисаните возила оставени на јавни сообраќајници или зелени површини

17.08.2017 - Успешен старт на фудбалери на Тетекс во Купот на Македонија

16.08.2017 - Детското игралиште во Жена парк спроти Спортскиот центар во Тетово полека но сигурно го губи својот сјај

16.08.2017 - Ниту едно одобрение за градба не е издадено во месец јуни во Тетово

16.08.2017 - Обука за невработени лица

15.08.2017 - Чествување на празникот посветен на светите Макавеи во тетовското село Глоѓи

14.08.2017 - Температурните разлики изминативе два дена ги зголемија интервенциите на екипите на Брзата Помош Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.