11.08.2017 - Петнаесетина пожари беснеат низ Македонија

Веќе трета недела беснеат пожари низ Македонија. Во Тетовско-полошкиот плански регион според информациите на Региопналниот центар за управување со кризи, пожарот над с.Копанце, општина Јегуновце е активен, но на доста мала површина. Гори сува трева и ситна деградирана шума. За разлика од претходните денови, моментално пожарот е со многу намален интензитет и засега нема опасност од проширување.
Пожарот во с.Гургурница, општина Брвеница, пак, исто така е активен, зафатена е сува трева, пасишта и ситна шума. ЕЛС Брвеница имаат упатено барање до ДЗС за интервенција од воздух.

Се уште е активен и пожарот кој започна кај новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во Прилеп, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму велат дека во текот на вчерашниот ден пожарот се обновувал во неколку наврати и во близина на манастирот Трескавец, каде постојано дежура цистерна и една група од ангажираните пожарникари и работници.

Активни пожари има во општина Македонски брод, во село Грешница и во село Растеш. Пожарот во атарот на село Волче е активен, но таму нема сили на теренот.

Се уште гори и во кичевско, на Бистра планина е активен пожар во кој горат пасиште, сува трева и смрека.Опожарената површина е високо на планината и е тешко пристапна за интервенции. Во повардарскиот регион има пожари во општина Чашка. Во општина Прилеп сè уште е активен пожарот во село Никодин и настанато е спојување со пожарот од Велес.

Поради непристапниот терен, засилениот ветар и високата температура, повторно е разгорен кон с.Крушевица.


Соња Стрезовски


 
     


 
 
20.08.2017 - Проблемот со дивата депонија ги мачи тетовци цели 15 години

17.08.2017 - 5 повредени лица е билансот на две сообраќајни незгоди случени во текот на вчерашниот ден

17.08.2017 - Додека снаата била во бањата кратци украле златен накит вреден речиси 37 000 евра во куќа во Боговиње

17.08.2017 - Полицијата ќе ги отстранува хаварисаните возила оставени на јавни сообраќајници или зелени површини

17.08.2017 - Успешен старт на фудбалери на Тетекс во Купот на Македонија

16.08.2017 - Детското игралиште во Жена парк спроти Спортскиот центар во Тетово полека но сигурно го губи својот сјај

16.08.2017 - Ниту едно одобрение за градба не е издадено во месец јуни во Тетово

16.08.2017 - Обука за невработени лица

15.08.2017 - Чествување на празникот посветен на светите Макавеи во тетовското село Глоѓи

14.08.2017 - Температурните разлики изминативе два дена ги зголемија интервенциите на екипите на Брзата Помош Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.