08.08.2017 - Се уште има активно пожари на повеќе локации низ земјава

И натаму гори сува трева и нискостеблеста шума низ Македонија. Регионалниот центар за управување со кризи Тетово, информира дека пожарот над с.Туденце кон складот на АРМ, Еребино и с.Сиричино, со помош на хеликоптерите, мештаните, ЈП Макаедонски Шуми и ТППЕ Тетово е ставен под контрола но не е целосно локализиран.

Пожарот во близина на с.Гургурница со помош на хеликоптерите, мештаните, ЈП Макаедонски Шуми и ТППЕ Тетово исто така е локализиран, но истиот се шири кон с.Здуње опш.Македонски Брод.
На гостиварското подрачје, пожарот кај м.в. Фазанерија е под целосна контрола. Интервенирале од ТППЕ Гостивар, ЈП Македонски Шуми и група мештани. Пожарот во с.Корито е локализиран и нема информации и барања од граѓаните за интервенции .

Инаку, како што е веќе познато во Тетово е намален притисокот во водоснабдувањето преку денот, така што повисоките делови од градот се без вода и по цел дел, додека во ноќните часот се воведени рестрикции во водоснабдувањето и тоа од 00:30 до 03:00 часот.

Соња Стрезовски


 
     


 
 
20.08.2017 - Проблемот со дивата депонија ги мачи тетовци цели 15 години

17.08.2017 - 5 повредени лица е билансот на две сообраќајни незгоди случени во текот на вчерашниот ден

17.08.2017 - Додека снаата била во бањата кратци украле златен накит вреден речиси 37 000 евра во куќа во Боговиње

17.08.2017 - Полицијата ќе ги отстранува хаварисаните возила оставени на јавни сообраќајници или зелени површини

17.08.2017 - Успешен старт на фудбалери на Тетекс во Купот на Македонија

16.08.2017 - Детското игралиште во Жена парк спроти Спортскиот центар во Тетово полека но сигурно го губи својот сјај

16.08.2017 - Ниту едно одобрение за градба не е издадено во месец јуни во Тетово

16.08.2017 - Обука за невработени лица

15.08.2017 - Чествување на празникот посветен на светите Макавеи во тетовското село Глоѓи

14.08.2017 - Температурните разлики изминативе два дена ги зголемија интервенциите на екипите на Брзата Помош Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.