11.07.2017 - 32-годишна скопјанка силувана во продавница во Тетово

Триесет и двегодишна скопјанка, инаку со престојувалиште во Тетово, вчера наутро пријавила силување кое се случило претходната вечер околу 22 часот и 30 минути во трговски објект на улица „Илинденска“ во Тетово, а што го извршил осомничениот 31-годишник од Тетово.

Според кажувањето на скопјанката, таа влегла во продавницата и од пријавениот побарала запалка, а тој веднаш ја заклучил влезната врата и заканувајќи и се со нож и скалпел, кои ги држел во рацете, најпрво ја удрил по главата, ја соборил на подот, ја влечел за косата, физички ја малтретирал, по што и ја соблекол облеката и во два наврати извршил полови дејствија. Осомничениот се обидел да и ја одземе и чантата, во која имала извесна сума пари и други предмети, а потоа ја отклучил вратата низ која таа набрзина излегла, повикала такси-возило и се упатила во Полициската станица Тетово.

Пријавениот за кусо време лишен е од слобода, задржан е во Полициската станица Тетово и во координација со јавен обвинител, со соодветен поднесок изведен е пред судија на претходна постапка во Основиот суд Тетово, кој му определил мерка притвор од 30 дена.

Вчера околу 16 часот и 30 минути, во водите на реката Темишница, на излезот од тетовското село Брвеница, во месноста „Горна корија“, пронајден е мртов 79-годишен тетовец, кој на први овој беше пријавен како исчезнат. Го пронашле неговиот син и уште две други лица, а бидејќи теренот за извлекување на безживотното тело бил непристапен, ангажирани се и тетовските пожарникари. Извршен е комплетен увид, со учество на јавен обвинител, екипа од СВР Тетово и лекар по судска медицина и при тоа на телото не се пронајдени траги на насилство, додека по наредба на јавниот обвинител ќе се врши обдукција.

Во полицискиот билтен на СВР Тетово и информација за нарушување со јавниот ред и мир со пукање од гасен пиштол кое го извршил 29-годишник од гостиварска Долна Бањица, ноќеска околу 2 часот. Нарушувањето, кое го пријавил 33-годишен гостиварец, се случило на улица „Живко Брајковски“, во близина на угостителски објект, каде било паркирано негово возило „Сеат ароса“ со гостиварски регистерски таблици, а во кое подоцна пронајден е гасниот пиштол „Екол специјал 990“, калибар 9 милиметри и една празна рамка. Бањичанецот приведен е во Полициската станица Гостивар, разговарано е со него и подоцна е пуштен. Се расчистуваат сите поединости поврзани со овој случај и ќе следи поднесок.


 
     


 
 
22.06.2018 - За викендов е закажан меморијалниот марш Марко Илиевски во организација на планинарскиот клуб Тетекс од Тетово

21.06.2018 - Здружението Институт за развој на заедницата заедно со своите партнери развија методологија за дистрибуција на средства од буџетот на општината

21.06.2018 - 52-годишен жител на Јажинце вчеравечер во полиција пријавил физички напад

21.06.2018 - Јетон Беќири е новиот тренер на фудбалскиот клуб Ренова

20.06.2018 - Тетовската полиција затекнала две лица кои се приведени поради сомневање за нелегална сеча на дрва

20.06.2018 - Тетовските пожарникари подготвени да се справат со предизвиците кои ги наметнува летниот период

19.06.2018 - Приведен дваесет и тригодишник од Порој, кој претходно бил баран со потерница

19.06.2018 - Од денес во Тетово се одржува седмото издание на филмскиот фестивал "Вач аут"

18.06.2018 - In memoriam Почина проф. д-р Вулнет Палоши

18.06.2018 - Денес е првиот ден од првиот уписен рок во средните училишта

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.