10/13/2012 - Се враќа животот во Гостиварско Сретково

Изградба на викендички, обнова на православниот храм, масовни чествувања на верски празници. Гостиварско Сретково го враќа изгубениот сјај. Се враќа животот посебно за време на викендите и празниците.

Селска слава во гостиварско Сретково е Мала Богородица чија црква која неодамна е обновена е посветена на овој празник.

Во Сретково најголем проблем е патот кој не е прооден во доцниот есенски и зимскиот период. После секој порооен дожд и снег до Сректово нема пристап, поради тоа ретки се постојаните жители во ова село.

Инаку селото Сретово потекнува од 14 век. Пред неколку децении тука живееле повеќе семејства кои поради егзитениција се исселиле од ова населено место.

Зоран Димовски


 
     


 
 
11/30/2018 - Зимско одржување на патиштата

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/29/2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

11/29/2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

11/28/2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

11/28/2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

11/28/2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

11/27/2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

11/27/2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.