12.11.2010 - На возобнобената црква свети Николај во село Лешок во недела, 14 ноември 2010 година, ќе и се изврши чин на осветување на камен темелник со почеток во 12 часот

На 14.11.2010 година во недела ќе се изврши чинот осветување положување на камен темелник на возобновената црква Свети Николај во село Лешок.

Чинот на осветување ќе започне во 12 часот со благослов на неговото високо преосвештенство Митрополитот Полошко - Кумановски Г. Кирил. Осветувањето на црквата ќе го изврши надлежниот архирејски намесник Протојереј - ставрофор Мирко Станковски, парохискиот свештеник Александар Стојаноски во сослужение на поголем број свештенослужители од нашата епархија.

Поради овој свет чин црквата со повик, сите верници помасовно да дојдат на овој голем историски свет ден, за да го измолиме бога и да добиеме божји благослов за да завладее духовно и нардно единство во христијанскиот православен народ. По осветувањето на камен темелникот за сите присутни ќе биде приредена заедничка братска сестринско трпеза на љубовта.

Зоран Димовски


 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.